Monety bulionowe a kolekcjonerskie - różnice
18:24 - 3 Gru 2019
Image by Josh AppelPoczątkujący inwestorzy, którzy wchodzą na rynek, szukając odpowiedzi na pytanie „w co warto ulokować oszczędności” prędzej czy później (choć pewnie prędzej) trafią na temat monet inwestycyjnych. Coraz więcej osób zastanawia się czy inwestycja w złoto i/lub srebro jest dla nich odpowiednia. Nie wszyscy z nich jednak wiedzą, że monety inwestycyjne dzielą się na monety bulionowe oraz monety kolekcjonerskie. Warto wiedzieć czym się różnią te dwa pojęcia, inaczej można nawet przepłacić za kupioną monetę! Co zatem dzieli monety bulionowe i kolekcjonerskie? Jakie są różnice?
Monety bulionowe to monety z metali szlachetnych, które służą jako lokata kapitału. Monety kolekcjonerskie to również monety z metali szlachetnych, lecz w odróżnieniu od monet bulionowych, zazwyczaj wydawane są ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń. Ich cena opiera się na ich wartości kolekcjonerskiej. Monety bulionowe warte są tyle ile kruszce w nich zawarte.
Co to jest moneta bulionowa?
Nie wszystkie monety bulionowe mają określoną wartość nominalną. Zamiast nominału podana jest masa, np. 1 uncja (t oz). Cena zależy od ich masy oraz od aktualnej ceny danego metalu szlachetnego. Monety bulionowe charakteryzują się wysokimi próbami – są to praktycznie czyste metale szlachetne. Bulionówki to masowo produkowane monety o prostszym (niż w przypadku monet kolekcjonerskich) wykończeniu, przeznaczone do celów inwestycyjnych.
Inwestycja w monety jest niewątpliwie atrakcyjna ze względu na ich poręczność – łatwo można je transportować, składować lub wymieniać na walutę. Ponad to, kupno monet bulionowych jest także bezpieczne, zważywszy na fakt, że są one bite przez oficjalne mennice narodowe. Monety są zabezpieczone, posiadają również certyfikaty. Więcej informacji o monecie bulionowej tutaj: Co to jest moneta bulionowa?
Co to jest moneta kolekcjonerska?
Mimo określonego nominału, na wartość monet kolekcjonerskich ma wpływ ilość zawartego kruszcu (może to być czysty metal szlachetny lub przykładowo jego 50% zawartości). W niektórych przypadkach (w odróżnieniu od monet bulionowych) wartość opiera się także na aktualnych trendach rynkowych lub ilości wyprodukowanych sztuk (jest to tzw. wartość kolekcjonerska). Monety kolekcjonerskie to zatem rzadkie monety, których wartość nie jest zależna od wartości metalu szlachetnego.
Monety kolekcjonerskie są kupowane głównie przez numizmatyków - kolekcjonerów monet, medali itp. Kolekcjonerów interesuje historyczne, społeczne oraz artystyczne znaczenie monet.
Różnice pomiędzy monetą bulionową i kolekcjonerską
Monety bulionowe są bite każdego roku, w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich, które nie są już wydawane – stąd ich rzadkość i wysoka wartość. Moneta bulionowa może stać się monetą kolekcjonerską, jeśli mennica zaprzestanie jej produkcji lub jeśli moneta nabierze historycznego znaczenia.
Monety kolekcjonerskie to rzadkie monety, które uzyskały miano kolekcjonerskich z uwagi na np. historyczne znaczenie, wyjątkową cechę lub zostały wybite w nadzwyczajny sposób. Mogą być niewątpliwie niezłą inwestycją. Podstawowa wartość kruszcu będzie w przybliżeniu stała, moneta kolekcjonerska zaś posiada dodatkowo wartość, która przewyższa podstawowy przelicznik. W przeszłości ceny metali szlachetnych wracały do pewnego poziomu wskutek zmian rynkowych. Wartość monety kolekcjonerskiej natomiast wzrasta lub spada w zależności od zewnętrznych czynników (zainteresowanie, aukcje itp.).
To lepiej inwestować w monety bulionowe czy kolekcjonerskie?
Argumentem przemawiającym za inwestowaniem w monety bulionowe będzie na pewno fakt, że inwestowanie w bulion jest popularne na całym świecie. Jeśli będziesz chciał sprzedać monetę bulionową, zrobisz to z łatwością w każdej chwili. Monetę kolekcjonerską trudniej sprzedać, ponieważ zazwyczaj kolekcjonerzy szukają ściśle określonego typu monety.
Jeśli jednak przyciąga cię wizja znacznego wzrostu wartości monety kolekcjonerskiej, pamiętaj, że moneta nabiera wartości po co najmniej 10 latach. W niezwykle rzadkich przypadkach, posiadanie monety kolekcjonerskiej może przynieść nawet miliony dolarów. W 2012 roku, moneta Double Eagle 1933 – 20 dolarów została sprzedana za 7,59 milionów dolarów amerykańskich na aukcji w Sotheby, co uczyniło ją najdroższą monetą świata.
Inwestując w monety zarówno bulionowe jak i kolekcjonerskie warto pamiętać, że tak jak przy każdej inwestycji, nie ma gwarancji – można zarówno zyskać jak i stracić. W przypadku monet kolekcjonerskich jest o tyle trudniej niż w przypadku monet bulionowych, że należy doskonale rozumieć trendy rynkowe tych monet, zwłaszcza, że każda moneta jest inna. Rynek monet kolekcjonerskich nie jest tak płyny jak w przypadku monet bulionowych, zatem znalezienie kupca lub sprzedawcy może być wyzwaniem. Kupując rzadką monetę należy znać jej dzisiejszą wartość oraz umieć prognozować zmiany tej wartości w przyszłości. Pomocne mogą być np. czasopisma numizmatyczne. Musimy zdać sobie jednak sprawę, że potrzebna jest tutaj naprawdę duża wiedza na temat numizmatów.
Reasumując, jeśli nie zależy nam na historycznym i artystycznym aspekcie monet kolekcjonerskich, lepiej kupić monetę bulionową.
Dlaczego w ogóle mam inwestować w monety?
Inwestycja w metale szlachetne jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią trzymać oszczędności na lokatach w banku. Rządy wielu krajów drukują coraz więcej pieniędzy bez pokrycia. Ich wartość, szczególnie w przypadku kryzysu, może się gwałtownie zmienić. W odróżnieniu od walut, zasoby złota są ograniczone. Inwestycja w monety chroni więc zgromadzony przez nas kapitał przed inflacją. Jest to z pewnością dobry sposób na dywersyfikację naszego portfela. Zwłaszcza teraz, w obliczu potencjalnego kryzysu 2020 warto wziąć pod uwagę ulokowanie oszczędności w metalach szlachetnych.
O symptomach kryzysu można więcej przeczytać tutaj: Kryzys gospodarczy.