Co to jest moneta bulionowa?

13:10 - 25 Lis 2019

Monety leżące na stole Image by rupixen.com

Moneta bulionowa jest to moneta, której wartość wyznaczana jest na podstawie zawartości metali szlachetnych. W przeciwieństwie, więc do monet kolekcjonerskich czy okolicznościowych, jej wartość nie zależy od wielkości nakładu, daty bicia i dozy spekulacji. W przypadku złotych monet, cena jest oparta przede wszystkim na aktualnej cenie złota na świecie.

Najpopularniejsze monety mają wagę 1 uncji trojańskiej, równej 31,1 gram.

Co składa się na cenę monety?

Na cenę monety składają się 2 rzeczy:

  • Spot - jest to aktualna cena złota na giełdach światowych
  • Premium - jest to marża sprzedawcy, suma kosztów transportu i przechowywania. Zazwyczaj wynosi od 1,5% to 6% ponad cenę Spot

Premium jest o tyle ważne, że podczas gdy cena giełdowa ciągle się zmienia, to premium zostaje takie samo. Może się więc zdarzyć, że na kupno monet bulionowych, będziemy się umawiać ze sprzedawcą w procentach ponad cenę spot.

Monety bulionowe a kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie mają potencjalnie wyższą wartość im ich nakład jest mniejszy a rok bicia jest najstarczy. Dodatkową premię cenową może stanowić bardzo dobry stan monety.

Jeśli chcesz mieć monetę które ma dużą wartość kolekcjonerską, musisz poszukiwać monet rzadkich. Trochę inaczej jest przypadku monet bulionowych. Ich cena jest ściśle uzależniona od ceny kruszcu z jakiej są wykonane. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż monety bulionowej, to im bardziej moneta jest popularna tym mamy większe szanse na spieniężenie inwestycji.

Jakie są najpopularniejsze monety bulionowe?

Krugerrand

Zdjęcie monety Krugerrand

Bez wątpienia faworytem jest 1-uncjowy Złoty Krugerrand. Szacuje się, że blisko 50% wszystkich monet bulionowych na świcie to Krugerrand. Moneta jest bita od 3 lipca 1964 roku przez Południowo-Afkrykańską Mennicę do dziś jest legalnym środkiem płatniczym w RPA.

Za kolor monety odpowiedzialna jest domieszka miedzi (8,333%), która sprawia, że uodparnia ją na uszkodzenia mechaniczne.

Kanadyjski Liść Klonowy

Zdjęcie monety kanadyjski liść klonowy

Drugą najpopularniejszą monetą bulionową na świecie jest produkowany przez kanadyjską Royal Canadian Mint Kanadyjski Liść Klonowy. Bity od 1979. Składa się z czystego złota próby .9999.


Grupa na Facebooku

 
Zbieraj Monety
Grupa Prywatna · 237 członków
Dołącz do grupy
Grupa o Monetach Inwestycyjnych. Handlujemy, uczymy się i wrzucamy linki.
 

Najnowszy Artykuł

Jakie monety kupować w 2020 roku
Poprosiłem 3 mennice o dane na temat sprzedaży. Dowiedz się co warto kupić. Przeczytaj jakie monety inwestycyjne warto kupić→

Popularne monety

Zdjęcie przodu monety Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł
ZŁOTO1oz
American Eagle
United States MintStany Zjednocznone

Zdjęcie przodu monety Amerykański Bizon

Amerykański Bizon
ZŁOTO1oz
American Buffalo
United States MintStany Zjednocznone

Zdjęcie przodu monety Kanadyjski Liść Klonowy

Kanadyjski Liść Klonowy
SREBRO1oz
Maple Leaf
Royal Canadian MintKanada

Zobacz porównania Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł 1oz
Libertad 1oz

Amerykański Orzeł 1oz
Amerykański Bizon 1oz

Amerykański Orzeł 1oz
Kanadyjski Liść Klonowy 1oz