Monety, które warto zbierać i kupować w 2020 roku

14:32 - 31 Mar 2020

Zdjęcie nieczynnego bankomatu z powodu dystansowania społecznego Image by Hello I'm Nik

Im bardziej popularna jest moneta inwestycyjna tym większa szansa, że uda nam sie taką monetę upłynnić. Dlatego poprosiłem 3 mennice o dane na temat sprzedaży za poprzedni rok. Oto ich zestawienie.

W dobie wszechogarniającej pandemii cały świat nagle się zatrzymał. Wszystko zwolniło, a życie w jednej chwili wywróciło się do góry nogami. Stanęliśmy w obliczu nieubłagalnie nadchodzącego kryzysu. W tych trudnych dla nas czasach coraz więcej osób zastanawia się, jak efektywnie i bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. Intersującą opcją jest inwestycja kapitału w monety bulionowe z metali szlachetnych. Tylko które monety inwestycyjne wybrać? Jaki kruszec będzie odpowiedni? Poniżej przedstawiłem zestawienie najpopularniejszych monet bulionowych z metali szlachetnych.

Złote monety inwestycyjne - które wybrać?

Od zarania dziejów złoto było najbardziej pożądanym kruszcem. Dzisiaj także inwestorzy chętnie lokują kapitał w ten wyjątkowy metal szlachetny. Jedną z opcji jest inwestycja w złote monety bulionowe. Charakteryzują się wysokimi próbami, a ich cena oparta jest głównie na aktualnej cenie złota na świecie.

Do najpopularniejszych złotych monet inwestycyjnych zaliczamy

1. Krugerrand

Pierwsze miejsce wśród monet inwestycyjnych zajmuje Krugerrand. To bez wątpienia najpopularniejsza moneta bulionowa na świecie, która jest bita przez Południowoafrykańską Mennicę od 3 lipca 1964 roku. Szacuje się, że 50% wszystkich złotych monet inwestycyjnych na świecie stanowi właśnie Krugerrand.

2. Kanadyjski Liść Klonowy

Kolejna najlepiej sprzedająca się złota moneta to Liść Klonowy. Jest on bity od 1979 roku przez Royal Canadian Mint- renomowaną i dobrze znaną inwestorom Mennicę Kanadyjską. To jedna z najczystszych monet bulionowych na świecie.

3. Wiedeńscy Filharmonicy

Jest to najbardziej pożądana moneta inwestycyjna w Europie oraz pierwsza europejska moneta lokacyjna. Uznawana za arcydzieło sztuki numizmatycznej urzeka kunsztem wykonania. Produkowana od 1989 roku przez renomowaną Mennicę Austriacką (Münze Österreich), której tradycja bicia monet sięga 800 lat.

4. Australijski Kangur

Na uwagę zasługuje również Australijski Kangur-złota moneta próby 9999. Bity od 1987roku przez renomowaną Australijską Mennicę (Perth Mint). Jego wartość lokacyjną podnosi gwarancja rządu Australii oraz fakt, że jest to pełnoprawny środek płatniczy na terenie kraju.

5. Amerykański Złoty Orzeł

Jest jedną z głównych monet inwestycyjnych na świecie i prawnym środkiem płatniczym bitym w Amerykańskiej Mennicy Stanowej od 1986roku. Ta złota moneta jest bardzo popularna wśród inwestorów na całym świecie. Została sprzedana w ponad 30 milionach egzemplarzy.

Inne

Na uwagę zasługują również złote monety bulionowe z serii Bestie Królowej. Produkowane w Wielkiej Brytanii są uznawane za jedne z najczystszych na rynku. Warto także wspomnieć o Bizonie Amerykańskim, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych monet inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Srebrne monety, w które warto zainwestować

Kolejnym kruszcem, na który warto zwrócić uwagę, jest srebro. Wybór odpowiednich monet inwestycyjnych jest w tym przypadku nieco trudniejszy ze względu na ich ilość oraz różnorodność. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć:

1. Kanadyjski Liść Klonowy

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych srebrnych monet inwestycyjnych na świecie. Produkowana jest od 1989 roku przez Royal Canadian Mint-renomowaną mennicę kanadyjską. Jest wybijana z czystego srebra próby 9999 i stanowi pełnoprawny środek płatniczy w kraju emitenta.

2. Amerykański Srebrny Orzeł

Wprowadzona na rynek w 1986 roku i wyprodukowana w ponad 375 milionach egzemplarzy stała się jedną z najbardziej poszukiwanych monet inwestycyjnych na świecie. Jej czystość oraz jakość gwarantuje rząd Stanów Zjednoczonych.

3. Bestie Królowej

Seria srebrnych monet bulionowych Bestie Królowej została zainspirowana dziesięcioma posągami heraldycznymi stworzonymi w 1953 roku na potrzeby koronacji Królowej Angielskiej Elżbiety II. Srebrne monety są bite od 2016 roku przez The Royal Mint- wiodącą na świecie Brytyjską Mennicę Królewską.

4. Alegorie z Germanii

To popularna seria srebrnych monet inwestycyjnych wyprodukowana w Niemczech. Przedstawione na nich symbole odzwierciedlają wartości reprezentowane przez Germanię ora Bretanię.

Dlaczego warto inwestować w monety bulionowe?

Głównym celem inwestycji w tego typu monety jest przede wszystkim utrzymanie w dłuższej perspektywie realnej wartości lokowanego kapitału. Monety bulionowe charakteryzują się wysokimi próbami i są wykonane z metali szlachetnych, na podstawie których określana jest ich wartość. Warto wspomnieć także o tym, iż sam zakup monet jest bezpieczny ze względu na fakt, iż są one bite przez oficjalne mennice państwowe. Niekwestionowanym plusem jest także łatwość ich przechowywania, transportu lub szybkiej wymiany na walutę.

Przygotowanie powyższego zestawienia nie byłoby możliwe bez pomocy oraz uprzejmości Mennicy Gdańskiej, Mennicy Polskiej oraz Mennicy Skarbowej. Serdecznie dziękuję za wsparcie.


Grupa Zbieraj Monety na Facebooku

 
Zbieraj Monety
Grupa Prywatna · 727 członków
Grupa o Monetach Inwestycyjnych. Handlujemy, uczymy się i wrzucamy linki.
 

Najnowszy Artykuł

Co lepiej kupować, sztabki czy monety?
Zastanawiasz się co powinieneś kupić? Złote sztabki czy monety? Przeczytaj artykuł i się dowiedz. przeczytaj w co lepiej zainwestować→

Popularne monety

Zdjęcie przodu monety Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł
ZŁOTO1oz
American Eagle
United States MintStany Zjednocznone

Zdjęcie przodu monety Arka Noego

Arka Noego
SREBRO1oz
Noah's Ark
Leipziger Edelmetallverarbeitungs GmbHArmenia / Niemcy

Zdjęcie przodu monety Amerykański Bizon

Amerykański Bizon
ZŁOTO1oz
American Buffalo
United States MintStany Zjednocznone

Zobacz porównania Libertad

Miniaturka monetyLibertad
Libertad 1oz
Miniaturka monetyAmerykański Orzeł
Amerykański Orzeł 1oz

Miniaturka monetyLibertad
Libertad 1oz
Miniaturka monetyArka Noego
Arka Noego 1oz

Miniaturka monetyLibertad
Libertad 1oz
Miniaturka monetyAmerykański Bizon
Amerykański Bizon 1oz